58. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU HATIRA ORMANI İÇİN ALANYA’DA AĞAÇ DİKİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, geçen sene Bodrum’da ilk kez oluşturulan hatıra ormanı etkinliğini gelenek haline getirerek bu senede Alanya’da Hatıra Orman Alanı düzenledi.

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hatıra Ormanı İçin Alanya’da Ağaç Dikim Töreni Gerçekleştirildi

Dev organizasyonun başlangıcına ev sahipliği yapacak olan Alanya’da, son zamanlarda yaşanan orman yangınlarından hareketle, bir hatıra ormanı oluşturuldu.

Bisikletin çevreci ve küresel ısınmanın önlenmesine çözüm olarak kısa mesafelerde alternatif ulaşım aracı olması vizyonu doğrultusunda Avsallar bölgesinde oluşturulan hatıra ormanına ağaç dikilecek.

Ağaç Dikme Töreni Gerçekleştirildi

Bu anlamlı proje için Avsallar’da çocuklarla bir araya gelerek ağaç dikme töreni de gerçekleştirildi. Törene; Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Emre Kıldırgıcı, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkan Bahattin Akyön, Metin Cengiz ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Ağaç dikme töreni öncesi düşüncelerini aktaran Başkan Emin Müftüoğlu, “Öncellikle bu etkinlikleri düzenlememizde öncülük eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve yine tüm imkanlarını bize sağlayan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Geçen yıl bildiğiniz üzere çok büyük orman yangınları oldu. Bunun üzerine bizde TUR öncesi Bodrum’da ilk ağaç dikme törenimizi 2022 de gerçekleştirmiştik. 20 gün önce Dim Çayı’nda meydana gelen orman yangının anısına bizde bu sene Avsallar mevkini ağaçlandırmak istedik. Bize Avsallar’ı yeşillendirmemiz için yardımcı olan Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Alanya Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Emre Kıldırgıcı ve Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Bu alanı TUR adına hatıra olarak hep birlikte yeşillendireceğiz. Hep birlikte ormanlarımızı koruyalım. Özellikle gençler ormanlarımızı hep korumalı" dedi.

Spor ve doğanın birbirine etkisinin öneminden bahseden Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bildiğiniz üzere yarın başlıyor. Bugün aslında TUR öncesinde sporla çevreyi korumayı birleştiriyoruz. Öncelikle geleceğimizin teminatı çocuklar için ağaç dikimi gerçekleştireceğiz. Ormanı hem korumalı hem de ağaç dikmeliyiz. Çocuklar ne kadar şanslı ki hem spor ile hem de doğa ile iç içe olma fırsatına sahipler. Başta bu bölge olmak üzere tüm ormanlarımızı koruyalım. Ve bu koruma içgüdüsünü çocuklarımıza hep birlikte aktaralım.”

Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hatıra Ormanına T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Ülkemizde yaşanan deprem felaketinde ölen vatandaşlarımızın hatırasına ağaç dikti. Bölgeye 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hatıra Ormanı tabelası dikildi. 

ANTALYA (UHA) - TANER ŞAHİN

BELEDİYELER

EKONOMİ